У листі від 26.01.2017р № 27-2023/17 Фонд гарантування вкладів фізичних осіб роз’яснює, що відповідно до п. 5.11 глави 5 розділу V Положення про виведення неплатоспроможного банку з ринку, затвердженого рішенням Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 05.07. 2012 року № 2 у редакції рішення Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 21.11.2016р № 2526 реалізація майна банку шляхом відступу прав вимоги за кредитними договорами та договорами забезпечення виконання зобов’язання здійснюється шляхом проведення відкритого конкурсу (слова “між фінансовими установами” були з нього виключені).
Тобто набувати права вимоги за кредитними договорами та договорами забезпечення виконання зобов’язання шляхом проведення відкритого конкурсу мають право не тільки банки і небанківські фінансові установи, а й інші фізичні та юридичні особи, які не віднесені до банків і небанківських фінансових установ.
Разом з тим відповідно до вимог ст. 46 Закону України від 23.02.2012р № 4452-VI “Про систему гарантування вкладів фізичних осіб” забороняється залік зустрічних вимог, в тому числі зустрічних однорідних вимог, припинення зобов’язань за домовленістю сторін (в тому числі шляхом договірного списання), прощення боргу, поєднання боржника і кредитора в одній особі в результаті укладення будь-яких правових угод з іншими особами, крім банку, залік на вимогу однієї зі сторін.
Таким чином, як зазначає Фонд, продаж права вимоги за кредитними договорами або договорами забезпечення виконання зобов’язання не може здійснюватися боржникам і/або поручителям за такими договорами.
Лист Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 26.01.2017р. № 27-2023/17
У зв’язку із набранням чинності рішення виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі – Фонд) від 21.11.2016 № 2526 “Про внесення змін до Положення про виведення неплатоспроможного банку з ринку” (Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13.12.2016 за № 1611/29741), Фонд повідомляє наступне.
Пункт 5.11 глави 5 розділу V Положення про виведення неплатоспроможного банку з ринку, затвердженого рішенням виконавчої дирекції Фонду від 05 липня 2012 № 2, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 14.09.2012 за № 1581/21893, був викладений у наступній редакції “Реалізація майна банку шляхом відступлення прав вимоги за кредитними договорами та договорами забезпечення виконання зобов’язання здійснюється шляхом проведення відкритого конкурсу” і слова “між фінансовими установами (банками та небанківськими фінансовими установами, які відповідно до своїх установчих документів та ліцензій мають право надавати кредити, крім кредитних спілок)” були з нього виключені.
Тобто, придбавати право вимоги за кредитними договорами та договорами забезпечення виконання зобов’язання, шляхом проведення відкритого конкурсу, мають право не тільки банки та небанківські фінансові установи, так і інші фізичні та юридичні особи, котрі не віднесені до банків та небанківських фінансових установ.
Разом з цим, звертаємо Вашу увагу на те, що у відповідності до вимог статті 46 Закону України “Про систему гарантування вкладів фізичних осіб” забороняється зарахування зустрічних вимог, у тому числі зустрічних однорідних вимог, припинення зобов’язань за домовленістю (згодою) сторін (у тому числі шляхом договірного списання), прощення боргу, поєднання боржника і кредитора в одній особі внаслідок укладення будь-яких правочинів з іншими особами, крім банку, зарахування на вимогу однієї із сторін.
Беручи до уваги вищезазначене, вважаємо, що продаж прав вимог за кредитними договорами або договорами забезпечення виконання зобов’язання не може здійснюватися боржникам та/або поручителям за такими договорами.
Директор-розпорядник К. Ворушилін