Система електронного адміністрування ПДВ (СЕА ПДВ) — організаційні та технічні засоби, що забезпечують облік адміністрування податку на додану вартість в Україні в електронному вигляді. В Україні регулювання СЕА ПДВ відбувається згідно ст. 200-1. «Електронне адміністрування податку на додану вартість» Податкового кодексу України.
Система запроваджена ще у 2014 р. і передбачає новий механізм складання та реєстрації податкових накладних (ПН) та розрахунків коригування (РК), які дають право на віднесення сум податку до податкового кредиту (ПК). Із запровадженням СЕА ПДВ — податкові накладні(розрахунки коригування) складаються лише в електронному вигляді та реєструються в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН), незалежно від суми ПДВ в податковій накладній (розрахунках коригування).
Податкові накладні (розрахунки коригування) реєструються платником податку в ЄРПН в межах реєстраційного ліміту. Для збільшення суми реєстраційного ліміту в СЕА ПДВ, платник може перерахувати необхідну суму з поточного рахунку на рахунок, відкритий в СЕА ПДВ.
Крім того, реєстраційна сума (ліміт), на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні (розрахунки коригування) в ЄРПН обчислюється за формулою, визначеною пунктом 2001.3 статті 2001 Податкового кодексу України.
Здійснити електронне адміністрування ПДВ можна у програмі M.E.DOC. Для цього субєкт господарювання повинен мати ліцензію на модуль "Облік ПДВ". Даний модуль значно пришвидшує роботу бухгалтера з ПДВ.
Модуль "Облік ПДВ" програми M.E.DOC дає можливість:
- Створити податкову накладу (розрахунок коригування). У програмі можна створити ПН, заповнити її даними із власних та загальних довідників. Автоматично розраховується сума ПДВ та загальна сума коштів в залежності від обраної ставки. На основі податкової накладної автоматично створюється та заповнюється даними з ПН розрахунок коригування.
- Імпортувати у програму ПН або РК. Якщо для створення ПН та РК бухгалтер використовує облікову систему, то у програмі M.E.DOC є можливість вручну імпортувати документ або за допомогою модуля "Інтеграція з обліковою системою".
- Зареєструвати ПН (РК) та відправити її контрагенту. Платник ПДВ може відправити на узгодження ПН контрагенту, або відправити вже зареєстровану. Є можливість створити розрахунок корихування до податкової накладної на зменшення та відправити контрагенту для його реєстрації, навіть якщо останній працює в іншому ПЗ.
- Зробити звірку документів з ЄРПН. За умови, якщо контрагент не відправляє зареєстровані ПН (РК), у програмі M.E.DOC є можливість звіритися з даними ЄРПН. Це дозволить визначити кількість зареєстрованих вхідних ПН (РК) та затягнути їх у програму.
- Завантажити відсутні вхідні та вихідні ПН (РК) у програму.
- Дізнатися суму реєстраційного ліміту ДПС. Зробити це можна, відправивиши відповідний Запит.
- Сформувати реєстр виданих та отриманих ПН. На основі даного реєстру у програмі є можливіть автоматично сформувати Декларацію з ПДВ.
- Формувати вибірки аналітичних даних по отриманим і виданим ПН/РК та Митним деклараціям у розрізі кодів товарів/послуг
У програмі M.E.DOC присутня система валідації звітів. Тобто контролюється правильність заповнення всіх полів податкової накладної, розрахунку коригування чи запиту в СЕА ПДВ.