Житомир, вул. Перемоги 7а, к. 301-303

Безповоротна фінансова допомога

Основні поняття. Нормативно-правова база

Безповоротна фінансова допомога – це благодійна допомога, яку фірма може виплатити фізичних особам на підставі оформлення наказу та отриманої заяви від фізособи. Вона може бути цільовою, тобто видається конкретно для певних потреб (пожертва, на лікування, подарунок, прощення боргу, благодійна допомога, інше цільове фінансування). Або нецільовою (наприклад благодійна допомога, в тому числі матеріальна). Безповоротна допомога може надаватись як грошовими коштами, так і товарно-матеріальними цінностями. Але остання вже не буде фінансовою допомогою. У бухгалтерському обліку видача безповоротної фінансової допомоги буде призводити до зменшення активів. Відповідно до пункту 5 Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 16, зазначене відображатиметься у складі витрат. Згідно з пунктом 7 НП(С)БО 16, благодійні виплати відносяться до витрат того звітного періоду, в якому вони відбулися. Звідси виходить, що такі витрати треба відображати в бухгалтерському обліку за дебетом субрахунку 949 «Інші операційні витрати» (п.29 НП(С)БО 16).

Оподаткування безповоротної фінансової допомоги

Важливими нормами законодавства при оподаткуванні безповоротної фінансової допомоги є пп.170.7.3 ПКУ та абз.2 пп.169.4.1 ПКУ. В першому вказується: « не включається до оподатковуваного доходу сума нецільової благодійної допомоги, у тому числі матеріальної, що надається резидентами – юридичними або фізичними особами на користь платника податку протягом звітного податкового року сукупно у розмірі, що не перевищує суми граничного розміру доходу, визначеного згідно з абзацом першим п.п. 169.4.1 п. 169.4 ст. 169 ПКУ, встановленого на 1 січня такого року (у 2022 році – 3470,00 грн, у 2023 році – 3760,00 грн, у 2024 році – 4240,00 гривень, у 2025 році – 4240,00 грн)». Отже, якщо нецільова благодійна допомога була здійснена в межах 4240,00 грн, то ні податком на доходи фізичних осіб, ні військовим збором вона оподатковуватись не буде, якщо вона була здійснена одноразово. До такої допомоги також не буде застосовуватись натуральний коефіцієнт, адже вона була здійснена в грошовій формі. 

Що з ЄСВ? Нецільова благодійна допомога не буде належати ні до основної заробітної плати, ні до додаткової. Також її не можна віднести до компенсаційних виплат. Це означає, що така допомога не буде базою для нарахування та сплати ЄСВ. Зверніть увагу: безповоротна фінансова допомога в розмірі до 4240 гривень не є доходом фізичної особи, тому з неї не утримується єдиний соціальний внесок. Проте, цю суму необхідно обов'язково відобразити в додатку 4ДФ об'єднаної звітності, використовуючи ознаку доходу "169".

Податок на прибуток. Зважаємо на пп.140.5.10 ПКУ. Згідно з ним платники податку на прибуток, які виплатили безповоротну фінансову допомогу у разі застосування податкових різниць, повинні збільшити фінансовий результат до оподаткування на суму виплаченої фінансової допомоги (чи це надані товари, виконані роботи чи надані послуги). Але, увага! Ця норма не поширюється на надання безповоротної фінансової допомоги фізичним особам. Звідси бачимо, що і податкові різниці виникати не будуть.

Програми яким довіряють

Найкращі рішення для наших клієнтів.

ІС Про
M.E.Doc
СОТА
ЕЦП
ESET
Cashalot
Підприємець 4