ДФС листом від 02.02.2017р № 1946/6/99-99-13-02-03-15 надала такі роз’яснення.

Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV ПКУ, згідно з п.п. 165.1.11 п. 165.1 ст. 165 якого до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються, зокрема кошти, отримані платником податку на відрядження або під звіт і розраховані згідно п. 170.9 ст. 170 ПКУ.

Відповідно до п.п. 170.9.1 п. 170.9 ст. 170 ПКУ до оподатковуваного доходу не включаються витрати на відрядження, не підтверджені документально, на харчування та фінансування інших власних потреб фізичної особи (добові витрати), понесені у зв’язку з таким відрядженням у межах території України, але не більше 0,2 розміру мінімальної заробітної плати , встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, в розрахунку за кожен календарний день такого відрядження, а для відряджень за кордон – не вище 0,75 розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, в розрахунку за кожен календарний день такого відрядження.

Сума добових визначається в разі відрядження:

  • в межах України та країн, в’їзд громадян України на територію яких не потребує наявності візи (дозволу на в’їзд), – згідно з наказом про відрядження та відповідними первинними документами;
  • в країни, в’їзд громадян України на територію яких здійснюється за наявності візи (дозволу на в’їзд), – згідно з наказом про відрядження та відмітками уповноваженої службової особи Державної прикордонної служби України в закордонному паспорті або документі, що його замінює.

При відсутності зазначених відповідних підтвердних документів, наказу або відміток уповноваженої службової особи Державної прикордонної служби України в паспорті або документі, що його замінює, сума добових включається до оподатковуваного доходу платника податку.

З огляду на викладене, підставою для невключення суми добових до оподатковуваного доходу платника податку в разі відрядження його в країни, в’їзд на територію яких здійснюється за наявності візи, є відмітка уповноваженої службової особи Державної прикордонної служби України в закордонному паспорті або документі, що його замінює.

Одночасно зазначено, що Законом України від 21.12.2016 р № тисячі сімсот дев’яносто сім-VIII “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо поліпшення інвестиційного клімату в Україні” внесено зміни до абзацу тринадцятого п.п. 170.9.1 п. 170.9 ст. 170 ПКУ, а саме: слова “і відмітками уповноваженої службової особи Державної прикордонної служби України в закордонному паспорті або документі, що його замінює” замінено словами “при наявності документальних доказів перебування особи у відрядженні (відміток прикордонних служб про перетин кордону, проїзних документів, рахунків на проживання і / або будь-яких інших документів, що підтверджують фактичне перебування особи у відрядженні) “.

“Вісник” офіційне видання ДФС