ДФС в листі від 02.03.2017р № 4341/6/99-99-15-03-02-15 роз’яснює, що якщо продавцем на дату отримання авансової оплати за договором № 1 були визначені податкові зобов’язання з ПДВ, а в подальшому по домовленістю сторін дію договору припиняється, а передоплата зараховується в рахунок оплати товарів (послуг) за договором № 2, то продавець – платник ПДВ має право скласти розрахунок коригування до податкової накладної на суму передоплати, і зменшити нараховану суму податкових зобов’язань з ПДВ.

Складання такого розрахунку коригування здійснюється на дату підписання документа, на підставі якого кошти, отримані за договором № 1, будуть зараховані в рахунок оплати за договором № 2.

Такий розрахунок коригування до податкової накладної відповідно до п. 192.1 ПКУ підлягає реєстрації в ЄРПН одержувачем (покупцем) товарів (послуг). Зареєстрований в ЄРПН розрахунок коригування є для постачальника підставою для зменшення нарахованих податкових зобов’язань, а для одержувача-покупця – підставою для зменшення податкового кредиту.

У той же час, якщо на дату підписання документа про зарахування попередньої оплати за договором № 1 в рахунок оплати за договором № 2 такі товари (послуги) за договором № 2:

  • були поставлені і на дату такого постачання ( “першої події” для цієї операції) постачальником була складена і зареєстрована в ЄРПН відповідна податкова накладна, то за фактом зарахування передоплати за договором № 1 в рахунок оплати вартості товарів / послуг за договором № 2 податкова накладна постачальником не складається;
  • поставлені не були, то на дату підписання даного документа продавець – платник ПДВ має визначити податкові зобов’язання по ПДВ і скласти податкову накладну на суму попередньої оплати за договором № 2 ( “перша подія”) і зареєструвати її в ЄРПН у встановлений ПКУ строк. Ця податкова накладна є для покупця товарів / послуг підставою для віднесення суми податку, зазначеної в ній, до податкового кредиту.

Лист Державної фіскальної служби України від 02.03.2017р. № 4341/6/99-99-15-03-02-15

Державна фіскальна служба України розглянула лист … щодо порядку коригування податкових зобов’язань з ПДВ та складання податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних при зарахуванні попередньої оплати за одним договором в рахунок оплати товарів/ послуг за іншим договором та керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) повідомляє.

Як зазначено у листі, підприємством-покупцем за договором № 1 було здійснено попередню оплату, на дату якої постачальником було складено податкову накладну. У подальшому між підприємствами була досягнута домовленість про припинення дії договору № 1 та залік попередньої оплати за цим договором в рахунок оплати товарів/послуг за договором № 2 без повернення такої оплати на поточний рахунок покупця.

Згідно з пунктом 192.1 статті 192 ПКУ якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН).

Відповідно до частини другої статті 604 Цивільного кодексу України зобов’язання припиняється за домовленістю сторін про заміну первісного зобов’язання новим зобов’язанням між тими ж сторонами (новація).

Отже, якщо продавцем – платником ПДВ на дату отримання попередньої (авансової) оплати за договором № 1 були визначені податкові зобов’язання з ПДВ та надалі за домовленістю сторін дія договору припиняється, а попередня (авансова) оплата зараховується в рахунок оплати товарів/послуг за договором № 2, то продавець – платник ПДВ має право скласти розрахунок коригування до податкової накладної, складеної на дату отримання такої попередньої (авансової) оплати, та зменшити нараховану суму податкових зобов’язань з ПДВ.

Складання такого розрахунку здійснюється на дату підписання документа, на підставі якого кошти, отримані за договором № 1, будуть зараховані в рахунок оплати вартості товарів/послуг за договором № 2.

Такий розрахунок коригування до податкової накладної відповідно до пункту 192.1 статті 192 ПКУ підлягає реєстрації в ЄРПН отримувачем (покупцем) товарів/послуг. Зареєстрований в ЄРПН розрахунок коригування є для постачальника підставою для зменшення нарахованих податкових зобов’язань, а для отримувача-покупця – підставою для зменшення податкового кредиту.

При цьому якщо за договором № 2 товари/послуги уже були поставлені та на дату такої поставки (“першої події”) постачальником було складено та зареєстровано в ЄРПН відповідну податкову накладну, то за фактом зарахування попередньої оплати за договором № 1 в рахунок оплати вартості товарів/послуг за договором № 2 податкова накладна постачальником не складається.

Якщо на дату підписання документа про зарахування попередньої оплати за договором № 1 в рахунок оплати вартості товарів/послуг за договором № 2 такі товари/послуги за договором № 2 поставлені не були, то на дату підписання такого документа продавець – платник ПДВ повинен визначити податкові зобов’язання з ПДВ та скласти податкову накладну на суму попередньої оплати за договором № 2 (“перша подія”) і зареєструвати її в ЄРПН у встановлений ПКУ термін. Така податкова накладна є для покупця товарів/послуг підставою для віднесення суми податку, зазначеної у ній, до податкового кредиту.

В. о. заступника голови М. Продан

Інформацію надано електронним журналом “Аверс-Бухгалтерія”.