Саме по собі питання застосуванняКласифікатора професій ДК 003:2010 не нове. Проте зараз воно отримало серйозну популярність у зв'язку з новою формою звіту з ЄСВ, згідно з якою тепер в таблиці 5 "Відомостей про трудові стосунки осіб і період проходження військової служби" форми № Д4 необхідно вказувати коди професійпрацівників відповідно до Класифікатора.
Порядок заповнення окремих граф (12 - 14) таблиці 5, які містять відомості по кодах професій працівників, детальніше розглянутий в темі Порядок подання роботодавцями нового звіту за формою № Д4 з єдиного соціального внеску.
Застосування Класифікатора професій є обов'язковим для всіх роботодавців, оскільки згідно з чинним законодавством найменування посад (професій) працівників в кадровій документації повинні вказуватися відповідно до Класифікаторупрофесій ДК 003:2010, затвердженого наказом Держспоживполітики від 28.07.2010 р. № 327 (далі - Класифікатор професій).
На практиці використання Класифікатору професій викликає безліч питань у зв'язку з його складною структурою, відсутністю необхідної назви посади, тому в деяких ситуаціях, коли правильне найменування посади визначити складно, в більшості випадків підприємства приймають рішення застосовувати універсальне найменування,наприклад, "менеджер". Однак інколи це може бути кваліфіковано як порушення трудового законодавства. Щоб уникнути подібних ситуацій, наведемо деякі рекомендації відносно його застосування.
Загальні положення застосування Класифікатора професій
Під час ведення кадрового діловодства на підприємстві, в установі або організації важливу роль відіграє правильне застосування найменувань професій та посад працівників.
Зокрема, згідно з Інструкцією про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженою наказом Мінпраці від 29.07.93 р. № 58, записи про найменування роботи, професії або посади, на яку прийнятий працівник, повинні виконуватися відповідно до найменування професій та посад, зазначених у Класифікаторі професій (див. також лист Держпраці від 14.02.2018 р. № 1063/3/4.1-ДП-18).
Чинний Класифікатор професій ДК 003:2010, затверджений наказом Держспоживполітики від 28.07.2010 р. № 327 (далі - Класифікатор), застосовується з 1 листопада 2010 року.
Цей документ, як і Класифікатори, що були чинні раніше, розроблений відповідно до Державноїпрограми переходу України на міжнародну систему обліку і статистики, затвердженої постановою КМУ від 04.05.93 р. № 326 "Про Концепцію побудови національної статистики України та Державнупрограму переходу на міжнародну систему обліку і статистики".
Професійні назви робіт, наведені в Класифікаторі, згідно з його Загальними положеннями рекомендується застосовувати в разі створення нових назв професій та посад у зв'язку з розвитком нових видів економічної діяльності та технологій.
В основі Класифікатора лежить Міжнародна стандартна класифікація професій 1988 року (ISCO-88: International Standard Classification of Occupations/ILO, Geneva), яку Міжнародна конференція зі статистики праці Міжнародного бюро праці рекомендувала для переведення національних даних у систему, що полегшує міжнародний обмін професійною інформацією.
Класифікатор є складовою частиною державної системи класифікації, кодування техніко-економічної та соціальної інформації й призначений для використання в автоматизованих системах управління для виконання таких завдань:
- розрахунків чисельності працівників, обліку складу та розподілу кадрів за професійними групами різних рівнів класифікації, планування додаткової потреби в кадрах тощо;
- систематизації статистичних даних із праці за професійними ознаками;
- аналізу та підготовки до публікації статистичних даних, а також розроблення відповідних прогнозів у таких галузях, як зайнятість, доходи, охорона праці, освіта, перепідготовка кадрів, що вивільняються, тощо;
- підготовки статистичних даних для періодичних оглядів зі статистики праці, що розробляються Міжнародною організацією праці (МОП);
- розв’язання питань контролю та аналізу міжнародної міграції, міжнародного набору та працевлаштування працівників.
- трудові книжки вестимуться виключно українською мовою, відповідно, має бути змінено п. 2.1вищезазначеної інструкції про порядок ведення трудових книжок;
- у разі внесення запису до відповідного розділу трудової книжки назва посади зазначатиметься українською мовою, а решта - російською мовою;
- під час внесення записів до трудової книжки найменування професії роботодавцем самостійно перекладатиметься з української мови на російську.
- Алфавітний перелік професій працівників за національними випусками Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників із зазначенням професій Єдиного тарифно-кваліфікаційного довідника;
- Перелік професій працівників за випусками Єдиного тарифно-кваліфікаційного довідника із зазначенням професій національних випусків Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників.