Мінсоцполітики в листі від 17.02.2017р № 394/0/101-17/282 роз’яснює, що перелік виплат, які не враховуються при обчисленні розміру заробітної плати працівника для забезпечення її мінімального розміру визначено ч. 2 ст. 31 Закону про оплату праці. Це доплати за роботу в несприятливих умовах праці і підвищеного ризику для здоров’я, за роботу в нічний і надурочний час, роз’їзний характер робіт, премії до святкових та ювілейних дат.
Однак, незважаючи на те, що даний перелік вважається вичерпним, компенсація за затримку виплати зарплати також не враховуються при обчисленні розміру мінімальної зарплати.
Як приклад розглядається наступна ситуація. 1 лютого 2017 року працівнику мають виплатити зарплату за січень 2017 року розмірі не менше мінімальної зарплати з урахуванням виконаної норми праці і заборгованість по зарплаті за червень 2016 року, а також компенсацію за затримку її виплати.
Лист Міністерства соціальної політики України від 17.02.2017р. № 394/0/101-17/282
Департамент заробітної плати та умов праці розглянув лист та повідомляє.
Згідно із статтею 1 Закону України “Про оплату праці” (далі – Закон) заробітна плата – це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Відповідно до статті 31 Закону (в редакції Закону України від 06.12.2016 № 1774-VIII) розмір заробітної плати працівника за повністю виконану місячну (годинну) норму праці не може бути нижчим за розмір мінімальної заробітної плати.
Тобто, якщо працівником виконана місячна норма праці, йому мають нарахувати заробітну плату не нижче розміру мінімальної заробітної плати.
Частиною другою статті 31 Закону визначений вичерпний перелік виплат, які не враховуються при обчисленні розміру заробітної плати працівника для забезпечення її мінімального розміру. Це – доплати за роботу в несприятливих умовах праці та підвищеного ризику для здоров’я, за роботу в нічний та надурочний час, роз’їзний характер робіт, премії до святкових і ювілейних дат.
Всі інші складові заробітної плати, які не перелічені в частині другій статті 31 Закону, мають враховуватись до мінімальної заробітної плати.
Що стосується компенсації за затримку виплати заробітної плати, то вона не враховується до мінімальної заробітної плати з огляду на наступне.
Згідно із статтею 2 Закону України “Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв’язку з порушенням строків їх виплати” компенсація громадянам втрати частини доходів у зв’язку з порушенням строків їх виплати (далі – компенсація), у тому числі заробітної плати, провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів (у тому числі заробітної плати).
Статтею 4 цього Закону встановлено, що виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.
Тобто, наприклад, 1 лютого п. р. працівнику мають виплатити заробітну плату за січень 2017 року у розмірі не менше мінімальної заробітної плати з урахуванням виконаної норми праці та заборговану заробітну плату, наприклад, за червень 2016 року і компенсацію за затримку її виплати.
Директор Департаменту О. Товстенко