Страховий та трудовий стаж. В чому відмінність?
Страховий стаж працівника – це період за який сплачувались страхові внески в Пенсійний фонд. Йдеться про ЄСВ (єдиний соціальний внесок). Його сплачує роботодавець за найманих працівників або особа сама може сплачувати ЄСВ за себе на умовах добровільного страхування. Основний нормативно-правовий акт, що регулює це питання – це Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV. Мінімальний розмір внеску – 22% від мінімальної заробітної плати. На даний момент це 8000 * 22% = 1760 грн. Якщо в місяць сплачується не повна сума або частина суми, то в страховий стаж враховується не повний місяць або, якщо ЄСВ не внесено, то такий місяць не врахується в стаж взагалі. Трудовий стаж це не те ж саме, що страховий. Трудовий стаж – це фактична тривалість роботи працівника згідно з записами в трудовій книзі. До січня 2004 року трудовий стаж прирівнюється до страхового стажу. Будь-який громадянин України, який зареєстрований на сайті Пенсійного фонду та має там особистий кабінет, може самостійно перевірити дані про свій страховий стаж. Для цього потрібно подати запит в електронному вигляді в особистому кабінеті. Ви можете отримати довідку ОК-5, а також довідку про страховий та трудовий стаж. Такий запит обробляється автоматично та протягом кількох хвилин. Страховий стаж надзвичайно важливий для виходу на пенсію робітника або ж при розрахунку лікарняних найманих працівників. Наприклад, для жінки, яка хоче вийти на пенсію, потрібно мати певну кількість років страхового стажу і з кожним роком розмір стажу для виходу на пенсію збільшується. Щоб вийти на пенсію жінці в 60 років в 2024 році, потрібно мати 31 рік страхового стажу. В 2025 році потрібно буде мати 32 роки стажу, в 2028 – 35 років.
Страховий стаж при розрахунку лікарняних
Всі відомості про страховий стаж працівника зберігається в Пенсійному фонді. Вони отримуються з квартальних звітів, а саме з «Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску». Коли роботодавець отримує електронний листок непрацездатності в особистому кабінеті фонду, то, рекомендовано подати запит про страховий стаж працівника та отримати довідку ОК-5. Для розрахунку лікарняних, роботодавець розраховує середню заробітну плату працівника за останній календарний рік. Вона коригується на певний відсоток, відповідно до страхового стажу:
КОЕФІЦІЄНТ | СТАЖ |
50% | якщо стаж роботи працівника становить менше 3 років |
60% | якщо стаж роботи працівника становить від 3 до 5 років |
70% | якщо стаж роботи працівника становить від 5 до 8 років |
100% | якщо стаж роботи працівника становить 8 років і більше |
Отже, для прикладу, якщо середня заробітна плата працівника становить 250 грн за день, то для розрахунку лікарняного беремо лише 125 грн = 250 * 50%. Якщо страховий стаж 10 років, то для лікарняного візьмемо повну суму 250 грн = 250 * 100%. Декретні завжди виплачуються з коефіцієнтом 100%, незалежно від страхового стажу.