Житомир, вул. Перемоги 7а, к. 301-303

Річний перерахунок ПДВ

Річний перерахунок ПДВ. Основні моменти

Наприкінці року платник ПДВ зобов’язаний здійснити річний перерахунок ПДВ. Але, такий перерахунок має проводитись лише в тому випадку, коли суб’єкт господарювання отримує доходи, оподатковані і неоподатковані податком. В цьому випадку потрібно скласти компенсуючі податкові накладні (зобов’язання з ПДВ). Потім потрібно провести їх уточнення, тобто перерахувати ПДВ. Якщо платник податку купив оподатковувані ПДВ товари, а потім використав їх у неоподатковуваних операціях, то потрібно визнати податковий кредит на суму придбаного товару, а потім нарахувати компенсуюче податкове зобов’язання з ПДВ на цю ж суму й реєструвати відповідну податкову накладну. Проте, такий перерахунок ПДВ не обов’язково робити таким підприємцям, які:

  • здійснюють діяльність, яка повністю звільнена від ПДВ або не оподатковується ПДВ;
  • чітко можуть розмежувати операції, які звільнені від ПДВ і які ні.

В тих суб’єктів, які використовують товари одночасно і в операціях з ПДВ і без ПДВ, ці товари ніби мають подвійне призначення і тому потрібно робити перерахунок ПДВ в кінці року. Сам механізм перерахунку ПДВ складний, він полягає в наступному:

  1. Здійснюється купівля товару з ПДВ. Визнаємо податковий кредит, маємо зареєстровано податкову накладну від постачальника;
  2. Потрібно нарахувати коспенсовуюче податкове зобов'язання (лише на ту частину товарів, яка буде використовуватись в неоподатковуваних операціях). 
  3. Реєструємо зведену податкову накладну з компенсуючим податковим зобов’язанням з ПДВ;
  4. Саме в кінці року здійснюється перерахунок ПДВ, оскільки ми вже знаємо частку неоподатковуваного доходу за грудень. Тому на основі вже уточненого чистого неоподаткованого доходу можна перерахувати суму компенсуючого податкового зобов’язання;
  5. Реєструються спеціальні розрахунки коригування.

На реєстрацію зведених податкових накладних дається  20 календарних днів. Тобто за грудень 2024 року потрібно зареєструвати зведені податкові накладні до 20 січня 2025 року. 

Приклади ситуацій, в яких потрібно робити перерахунок ПДВ

  1. Ситуація 1. Підприємство закуповує папір (без ПДВ) і з нього виготовляє зошити або блокноти, які оподатковуються ПДВ 20%;
  2. Ситуація 2. Підприємство надає послуги без ПДВ, і реалізовує товари з ПДВ. Комунальні послуги отримує з ПДВ. Саме комунальні послуги використовуються і для операцій з ПДВ і без ПДВ однаково, розділити неможливо. 

Найчастіше операції з ПДВ, які неможливо розділити чітко на оподатковувані і неоподатковувані, це такі: комунальні послуги, у т.ч. опалення, водопостачання, електроенергія; послуги зв’язку; послуги Інтернет; офісна техніка; паливно-мастильні матеріали; будівельні матеріали; транспортні засоби; послуги оренди тощо. Важливо дотримуватись законодавства (це питання регулює Податковий кодекс України (п. 199.4). Оскільки відсутність перерахунку до штрафу не призведе, той самий штраф і пеню ви отримаєте, коли це виявить податковий контролюючий орган. Також важливо слідкувати за оновленими формами бланків податкових накладних та Податкових декларацій з ПДВ, щоб уникнути зайвих проблем та вчасно реєструвати податкові накладні, згідно з встановленими термінами.

Програми яким довіряють

Найкращі рішення для наших клієнтів.

ІС Про
M.E.Doc
СОТА
ЕЦП
ESET
Cashalot
Підприємець 4