ЄСВ. Кому та скільки платити?
ЄСВ (єдиний соціальний внесок) – податок, який сплачується до Державного пенсійного фонду України підприємцями «за себе», а також роботодавцями за найманих працівників. Мінімальний страховий внесок даного податку 22% від мінімальної заробітної плати. В 2024 році це: 8000 * 22% = 1760 грн. Проте, є категорії осіб, для яких встановлено зменшені ставки даного податку. Ставки ЄСВ 8,41%, 5,5% та 5,3% встановлено для людей з інвалідністю. Проте, працівник має надати відповідну довідку про присвоєння йому певної групи інвалідності, завірену медичною комісією. Важливо! Розмір ЄСВ має обмеження, яке прив’язане до розміру мінімальної заробітної плати (МЗП). В 2024 році вона становила: з січня по березень 7100 грн, з квітня по грудень – 8000 грн. Відповідно до цього мінімальна межа для нарахування ЄСВ становить: 7100 * 22% = 1562 грн (з січня по березень 2024 р.) та 8000 * 22% = 1760 грн (з квітня по грудень 2024 р.) А максимальна межа ЄСВ – не більше 15 мінімальних зарплат.
- з січня по березень 2024 р.: 1562 грн ≤ ЄСВ ≤ 23430 грн
- з квітня по грудень 2024 р.: 1760 грн ≤ ЄСВ ≤ 26400 грн
Мінімальний внесок ЄСВ зобов’язується сплачувати роботодавець за найманого працівника, якщо той перебуває у трудових відносинах повний календарний місяць, і навіть, якщо його виплати (заробітна плата, лікарняні чи інші виплати) склали менше ніж МЗП. ЄСВ «за себе» сплачує підприємець теж в межах вище вказаних сум. Навіть, якщо дохід ФОПа склав більше ніж 15 МЗП в місяць, ЄСВ потрібно платити не більше ніж 26400 грн. ФОП, який має найманих працівників, є застрахованою особою і страхувальником одночасно і повинен сплачувати ЄСВ «за себе» і за найманих працівників. Платники єдиного податку та члени фермерських господарств теж сплачують ЄСВ «за себе».
Сплата ЄСВ та звітування
Страхувальники повинні сплачувати єдиний соціальний внесок на рахунки ДПС, відкриті в органах Казначейської служби або на єдиний рахунок. Актуальні реквізити для сплати цього податку є опубліковані на сайті Державної податкової служби. Оплата здійснюється шляхом перерахування коштів з банківського рахунку або в касі банку. Також законом встановлено терміни для сплати єдиного соціального внеску. ФОПи «за себе» сплачують ЄСВ поквартально з 1 по 20 число місяця, наступного за кварталом, за який сплачується єдиний внесок. За найманих працівників підприємець сплачує ЄСВ в день виплати заробітної плати (або в день виплати лікарняного, відпускних тощо).
Важливо не лише нарахувати та сплатити ЄСВ, а й вчасно відзвітувати про сплачені суми. За суми, сплачені підприємцем за себе, він звітує раз на рік в річній звітності. Для загальносистемника – це Податкова декларація про майновий стан і доходи, для платника єдиного податку – це Податкова декларація платника єдиного податку. За ЄСВ, сплачені за найманих працівників, роботодавці звітують щокварталу, подаючи Податковий розрахунок з ПДФО та ЄСВ. Потрібно постійно слідкувати за змінами законодавства, адже розмір мінімальної зарплати може змінюватись, а відповідно і граничні межі для сплати ЄСВ.