Основне поняття. Правила складання
Основні нормативно-правові документи, що регулюють правила складання податкових накладних, є Податковий Кодекс України та Порядок заповнення податкової накладної, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 р. № 1307 із змінами. Згідно з пунктом 201.1 ст. 201 ПКУ, суб’єкт господарювання, який зареєстрований як платник ПДВ, повинен складати та реєструвати податкові накладні на дату виникнення податкового зобов’язання. Вона має бути складена відповідно до всіх вимог, в електронному вигляді. Податкова накладна (далі ПН) підписується уніфікованим електронним підписом та реєструється в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) у встановлений ПКУ термін. Податкову накладну потрібно реєструвати, навіть, якщо покупець (отримувач послуг) не є платником ПДВ. В такому випадку, потрібно скласти ПН на неплатника ПДВ. Згідно з Порядком №1307, у верхній лівій частині таких ПН у графі «Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини» робиться помітка «X» та зазначається відповідний тип причини. До таких накладних відносять також податкові накладні, що реєструються за щоденним підсумком операцій. Наприклад, в роздрібній торгівлі не можливо зареєструвати кожну окрему накладну на кожного роздрібного покупця. Тому потрібно скласти одну податкову накладну за той день, в якій буде повний перелік проданих товарів за день. Така ПН буде складена на неплатника ПДВ.
Правила заповнення ПН на неплатника
При складанні такої ПН, потрібно в лівому верхньому куті вказати тип причини:
- «02» – складена на постачання неплатнику податку;
- «03» – складена на постачання товарів/послуг у рахунок оплати праці фізичним особам, які перебувають у трудових відносинах із платником податку;
- «07» – складена на операції з вивезення товарів за межі митної території України;
- «11» – складена за щоденними підсумками операцій.
У графі «Отримувач (покупець)» потрібно вказати найменування «Неплатник» і для нього проставити умовний індивідуальний податковий номер «100000000000». Графа, що стосується даних паспорта не заповнюється. Якщо ПН складається на операції з вивезення товарів за межі митної території України, то у графі «Отримувач» потрібно вказати назву (прізвище, ім’я та по батькові) нерезидента та через кому – країну, в якій зареєстрований покупець (нерезидент). Такий отримувач буде мати ІПН «300000000000», а паспортні дані теж не заповнюються. Якщо потрібно скласти податкову накладну на операції з постачання товарів/послуг у рахунок оплати праці фізичних осіб, які перебувають у трудових відносинах з платником податку, то проставляємо індивідуальний податковий номер «400000000000». В графі «Отримувач» потрібно вказати власну назву (прізвище, ім’я та по батькові). Паспортні дані теж не заповнюються.
Важливо всі ПН реєструвати у встановлені законодавством терміни. Адже, залежно від кількості протермінованих днів реєстрації ПН потрібно буде сплатити штраф у розмірі 5%, 10%, 15% або 25% від суми ПДВ, зазначеної в податковій накладній.