Основні моменти. Нормативно-правове регулювання
Податкова накладна (далі ПН) – це документ електронного формату, який призначений для обліку податкового кредиту та податкового зобов’язання з ПДВ. Цей документ використовують лише платники ПДВ. При здійсненні господарської операції (купівля/продаж), продавець (надавач послуг) повинен зареєструвати податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі ЄРПН). Це обов’язкова умова для визнання податкового зобов’язання в продавця і податкового кредиту в покупця. В першу чергу, при складанні податкової накладної, важливо обрати правильний та актуальний бланку документу. Зазвичай, програми автоматично оновлюються та підтягують актуальні бланки всіх електронних документів та звітів і ви точно не помилитесь при подачі до контролюючого органу. Новий бланк податкової накладної набув чинності з 1 жовтня 2024 року згідно з наказом Мінфіну «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України» від 09.08.2024 № 400. Датою податкової накладної є перша з подій:
- отримання передоплати (або повної оплати за товар (послугу);
- відвантаження товарів покупцю.
Реєстрація податкових накладних в ЄРПН має певні терміни. Так, накладні створені з 1 по 15 число місяця реєструються до 5 числа наступного місяця за звітним, а накладні складені з 16 по 31 число поточного місяця, реєструються до 18 числа місяця, наступного за звітним. Важливим є той момент, що накладні реєструються в межах операційного дня (тобто з 8.00 год до 20.00 год) (п. 69.18 підрозд. 10 Перехідних положень ПК), але в вихідні та святкові дня, реєстрація ПН теж працює. В останні дні реєстрації, їх можна реєструвати цілодобово з 0.00 год до 24.00 год.
Правила заповнення та основні реквізити
Правила складання податкової накладної регулює Порядок заповнення податкової накладної, який затверджений наказом Мінфіну від 31.12.2015 № 1307. В першу чергу заповнюємо шапку документу (в лівому верхньому куті). В графі «Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини» вказуємо код причини реєстрації (наприклад, на неплатника ПДВ код 02, накладна за щоденними підсумками операцій – код 11 тощо). Також, якщо ПН складена на операції, звільнені від оподаткування, то в графі «Складена на операції, звільнені від оподаткування» пишемо «Без ПДВ». Обов’язково заповнюємо реквізити покупця та продавця та вказуємо коди платника (якщо ФОП то код 2, якщо ТОВ то код 1). Заповнюємо розділ Б, де вказуємо інформацію про товар (послугу). Його кількість, ціну, ставку ПДВ. Таблична частина розділу А має заповнитись автоматично. Якщо цього не відбувається, то в графі «Загальна сума коштів, що підлягають сплаті, з урахуванням податку на додану вартість» вказуємо загальну суму накладної з ПДВ, в графі «загальна сума податку на додану вартість за основною ставкою» - сума податку (ця графа дорівнює графі ІІ «Загальна сума податку на додану вартість, у тому числі:»). І у графі VI «Усього обсяги постачання за основною ставкою (код ставки 20)» вказуємо суму операції без ПДВ.