Суть повідомлення. В яких випадках подається
Прийом працівника на роботу супроводжується укладанням трудового договору, виданням наказу на прийняття та поданням в контролюючий орган повідомлення про прийняття працівника на роботу. Подання такого повідомлення до контролюючого органу обов’язкове відповідно до частини 3 статті 24 Кодексу законів про працю (КЗпП). Це означає, що якщо його не подати, то працівник буде оформлений не належним чином, без дотримання всіх норм законодавства. Повідомлення повинні подавати всі суб’єкти господарювання роботодавці без винятку. В цьому документі потрібно зазначати інформацію про особу, яку приймаємо на роботу і подавати повідомлення потрібно як за працівника, що приймається на основне місце роботи так і за таких найманих робочих як сумісники, працівники, прийняті на тимчасову роботу, іноземці, гіг-спеціалісти тощо. Не потрібно подавати цей звіт лише у випадку виконання робіт на умовах цивільно-правової угоди, за практикантів, що направляються на навчальні роботи від вищого навчального закладу, внутрішніх сумісників тощо.
Повідомлення про прийняття працівника на роботу подається до контролюючого органу за місцем реєстрації суб'єкта господарювання. Подавати його потрібно до того, як працівник має приступити до роботи. Оскільки в повідомленні вказується номер та дата наказу на прийняття робітника, то у випадку неподачі цього документу в ДПС, контролюючий орган вважатиме, що документи на прийняття працівника не були оформлені, і це є грубим порушенням законодавства. Неподання повідомлення прирівнюється до неоформлення трудових відносин (або оформлення не належним чином) і обкладається штрафними санкціями у розмірі однієї мінімальної заробітної плати за кожного працівника, що мав бути вказаний в повідомленні.
Новий бланк повідомлення про прийняття працівника
Кабінет Міністрів України 21 лютого 2025 року виклав у новій редакції «Повідомлення про прийняття працівника на роботу». 24 лютого вже був розроблений текст постанови №184 і 26 лютого опублікований в «Урядовому кур’єрі». Отже з цієї дати і почав діяти новий бланк повідомлення. Зміна лише одна, проте суттєва. Додано нову графу 9, в якій потрібно буде зазначати громадянство особи, що приймається на роботу. Робити це потрібно буде таким чином: якщо найманий працівник іноземець, то у графі 9 ставимо позначку «0», якщо найманий працівник українець, то у графі 9 ставимо позначку «1». Всі інші складові звіту залишились без змін. Ми отримали новий бланк повідомлення, бо державним структурам важливо знати, скільки працевлаштованих іноземців та осіб без громадянства у нашій країні. Інші всі графи повідомлення залишились без змін.
Можливість подати скасовуюче повідомлення теж залишилась. Нагадуємо, що скасовуюче повідомлення подається в тому випадку, коли ви виявили помилку при заповненні повідомлення або якщо найманий працівник в той же день передумав працювати.