Звіт 20-ОПП. Основне поняття
При реєстрації суб’єкта господарювання, обов’язково необхідно повідомити органи державної податкової служби про об’єкти оподаткування в яких здійснюється діяльність. Для цього в десятиденний термін після реєстрації підприємця до контролюючого органу подається Форма 20-ОПП «Повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність». Бланк звіту затверджений наказом Мінфіну від 09.12.2011 № 1588 (Додаток 10). Цей звіт подають всі суб’єкти господарювання без винятку і юридичні особи і фізичні підприємці, не залежно від форми діяльності та системи оподаткування (тобто і спрощенці і загальносистемники). Звіт став особливо обов’язковим до подання після 2022 року, коли РРО стали обов’язковими для всіх платників податків. Навіть реєстрація РРО вимагає подання форми 20-ОПП. Державну податкову службу потрібно повідомляти про:
- об’єкти оподаткування;
- об’єкти, які пов’язані з оподаткуванням;
- об’єкти, через які провадиться діяльність.
Це регулює абз. 1 п. 63.3 Податкового кодексу України. Об’єкт оподаткування, з якого здійснюється діяльність, не обов’язково має бути у власності підприємця. Навіть якщо приміщення орендується або передані в оренду, теж потрібно подавати форму 20-ОПП. Звіт подається також, якщо відбулись зміни в об’єкті оподаткування, а також якщо підприємство припиняє діяльність.
Інформація звіту. Основні зміни
В даній формі відображається така інформація про об’єкт оподаткування:
- номер рядка
- код ознаки надання інформації (наприклад, перше подання інформації, внесення змін або закриття об’єкта)
- тип об’єкта оподаткування (магазин, цех, склад, майстерня тощо)
- найменування об’єкта оподаткування
- ідентифікатор об’єкта оподаткування (він складається з двох частин коду типу об’єкта оподаткування (який береться із довідника) і внутрішнього 5-значного ідентифікатора
- код КАТОТТГ
- місцезнаходження об’єкта оподаткування
- стан об’єкта оподаткування (орендується, експлуатується тощо)
- вид права на об’єкт оподаткування
- відмітка про взяття на облік за неосновним місцем обліку за місцезнаходженням об’єкта оподаткування
- реєстраційний номер об’єкта оподаткування
Форма 20-ОПП це не податковий звіт та не декларація, тому не тягне за собою певних податкових зобов’язань. У разі повного ігнорування обов’язків за поданням форми 20-ОПП або неповної вказівки в ній усіх елементів, це буде застосовуватися як порушення обов’язку податкового працівника щодо подання заяв або документів для внесків в обліку у відповідному податковому органі, а також надання інформації про використання місця призначення та внесення змін до реєстраційних даних (згідно з пунктами 117.1 Податкового кодексу України та 119.12 Тимчасових процедур з реєстрації). В пункті 117.1 Податкового кодексу України описані розміри штрафів за неподання форми 20-ОПП в 2024 році: для ФОПів при першому порушенні 340 грн (а при повторному порушенні протягом року – 680 грн); для юридичних осіб 1020 грн. – (якщо порушення повторюється протягом року – 2040 грн.).