Придбання автомобіля. Основні моменти.
Коли підприємство вирішує придбати автомобіль, потрібно вирішити достатню кількість організаційних питань та оформити ряд облікових моментів. Звичайно, в обов’язковому порядку необхідно правильно порахувати первісну вартість автомобіля та сплатити всі податки та збори. Тільки при першій реєстрації транспортного засобу в Україні необхідно сплатити збір за першу реєстрацію транспортного засобу (далі — транспортний збір) належить до загальнодержавних податків та зборів (п.п. 265.1.2 ПКУ). Але, якщо підприємство купує уживане авто, яке вже було раніше зареєстровано Україні, то такий збір платити не потрібно. Транспортний збір необхідно сплатити перед тим як авто реєструється вперше в Україні (п. 267.1.1 ПКУ) за місцем його реєстрації за ставками, що діють на день сплати (п. 267.4 ПКУ). Окрім цього, необхідно сплатити пенсійний збір для легкових автомобілів. п. 7 ст. 1 Закону № 400 говорить про те, що платниками «автомобільного» пенсійного збору є підприємства всіх форм власності, а також фізичні особи, які отримують право власності на легковий автомобіль, що підлягає першій реєстрації в ДАІ. Базою для обчислення податку є вартість транспортного засобу, яка вказана в будь-якому документі, що може її підтвердити. Наприклад, це може бути договір купівлі-продажу, довідка з органів митної служби, акт купівлі-продажу, рахунок-фактура тощо. Автомобіль – це основний засіб (далі — ОЗ) згідно з п. 4 П(С)БО 7 і п.п. 14.1.138 ПКУ. Як вказано в п. 7 П(С)БО 7 ОЗ (а авто – це основний засіб) потрібно поставити на баланс фірми за первісною вартістю. До первісної вартості авто включаються такі витрати: реєстраційні збори, державне мито та аналогічні платежі, суми ввізного мита, суми непрямих податків у зв’язку з придбанням, витрати на страхування, витрати на транспортування, установлення, монтаж, налагодження ОЗ, інші витрати.
Купуємо автомобіль у фізичної особи
Якщо фірма приймає рішення купляти автомобіль у фізичної особи, то цілком правомірно виникає запитання щодо порядку оподаткування доходу, що виплачується фізичній особі — продавцю. Для відповіді на нього звернемося до ПКУ. Якщо фізична особа свій автомобіль продає вперше у наявному році, то дохід, який фізична особа отримує від продажу не буде підлягати оподаткуванню. А от якщо він продає два чи більше автомобілі, то такі об’єкти підлягають оподаткуванню за ставкою 5 % (абзац другий п. 173.2 ПКУ). Оскільки автомобіль купляє фірма або суб’єкт господарювання в фізичної особи, то фірма є податковий агент, то вона має:
1) сплатити податок з доходів фізичних осіб до бюджету за своїм місцем реєстрації, якщо дохід, від продажу авто підлягає оподаткуванню. При перерахуванні доходу з банківського рахунка ПДФО сплачується в день виплати доходу (п.п. 168.1.2 ПКУ), а при виплаті з каси — на наступний день після виплати (нарахування) (п.п. 168.1.4 ПКУ);
2) показати дохід від продажу автомобіля в звіті Податковий розрахунок в Додатку 4 1ДФ з ознакою доходу «105». Якщо в цьому році продаж авто був вперше і дохід не оподатковується, то графи 4а і 4 не заповнюємо.