ГУ ДФС в Закарпатській області повідомляє наступне.
Відповідно до п.п. “А” п. 198.1 ст. 198 ПКУ до складу податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені / нараховані в разі здійснення платником податку операцій з придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг.
Згідно п. 201.10 ст. 201 ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів / послуг платник податку – продавець товарів / послуг зобов’язаний у встановлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН і надати покупцю на його вимогу.
Податкова накладна, складена і зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів / послуг, є для покупця таких товарів / послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Крім того, підставою для нарахування сум податку, що відносяться до складу податкового кредиту без отримання податкової накладної, можуть бути документи, визначені в п. 201.11 ст. 201 ПКУ, зокрема, рахунок, який виставляється платнику податку за надані послуги, вартість яких визначається за показниками приладів обліку, що містять загальну суму платежу, суму податку та податковий номер продавця.
Отже, податковий кредит може бути сформований платником податку без отримання податкової накладної на підставі рахунку за послуги, виставленого їх постачальником, при дотриманні наступних обов’язкових умов:
- надається послуга (а не товар);
- вартість послуг повинна визначатися за показниками приладів обліку;
- рахунок повинен містити загальну суму платежу, суму податку та податковий номер продавця (постачальника) таких послуг.
Факт формування податкового кредиту одержувачем послуг, вартість яких визначається за показниками приладів обліку, на підставі рахунку, виставленого постачальником таких послуг, не звільняє такого постачальника від обов’язку зареєструвати в ЄРПН податкову накладну, складену за операції з поставки таких послуг.
При цьому після реєстрації в ЄРПН такої податкової накладної сума ПДВ, зазначена в ній, не може бути включена одержувачем послуг до складу податкового кредиту, оскільки податковий кредит за операцією з постачання (отримання) таких послуг вже був сформований на підставі рахунку, виставленого постачальником послуг.
Детальна інформація щодо порядку формування податкового кредиту з ПДВ на підставі рахунку, який виставляється платнику податку за послуги, вартість яких визначається за показниками приладів обліку, викладена в листі ДФС від 23.12.2016 № 40753/7 / 99-99-15-03-01-17.