ГУ ДФС в Чернігівській області в листі від 15.06.2016р № 1967/10/25-01-12-01-09 роз’яснює, що платник податків, який здійснює операції з постачання товарів кінцевому споживачеві з використанням двох і більше касових апаратів, в тому числі через свої філії та/або структурні підрозділи, яким делегується право виписки податкових накладних, на свій розсуд може прийняти рішення щодо складання податкових накладних за такими операціями, а саме:

  • складати окрему податкову накладну за щоденними підсумками операцій з постачання товарів, здійснених через окремий касовий апарат, в якій обсяг поставки та сума ПДВ повинні відповідати фактичній сумі виторгу та сумі ПДВ, відображеній у Z-звіті такого касового апарату;
  • складати одну податкову накладну за щоденними підсумками операцій з постачання товарів, здійснених через все касові апарати платника (в тому числі через що знаходяться в філіях або структурних підрозділах). При цьому, обсяг поставок і сума ПДВ, зазначені у такій податковій накладній, повинні відповідати загальній сумі виторгу та сумі ПДВ, відображеній у Z-звітах всіх касових апаратів підприємства.

У разі якщо платник ПДВ, до складу якого входять філії (структурні підрозділи), не делегував їм право виписки податкових накладних, і при цьому, такі філії (структурні підрозділи) здійснюють операції з використанням касових апаратів, то податкова накладна повинна виписуватися за щоденними підсумками операцій до кожного касового апарату окремо. При цьому, такі податкові накладні виписуються від імені платника податку (головного підприємства).

Лист ГУ ДФС у Чернігівській області від 15.06.2016 р. № 1967/10/25-01-12-01-09

Головне управління ДФС у Чернігівській області розглянувши лист про надання роз’яснення стосовно оформлення податкових накладних на постачання товарів/послуг за готівку кінцевому споживачеві (не платнику ПДВ).

Відповідно до п. 201.4 ст. 201 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) податкова накладна може бути складена за щоденними підсумками операцій (якщо податкова накладна не була складена на ці операції) у разі:

  • здійснення постачання товарів/послуг за готівку кінцевому споживачеві (який не є платником податку), розрахунки за які проводяться через касу / реєстратори розрахункових операцій або через банківську установу чи платіжний пристрій (безпосередньо на поточний рахунок постачальника);
  • виписки транспортних квитків, готельних рахунків або рахунків, які виставляються платнику податку за послуги зв’язку, інші послуги, вартість яких визначається за показниками приладів обліку, що містять загальну суму платежу, суму податку та податковий номер постачальника (продавця), крім тих, форма яких встановлена міжнародними стандартами;
  • надання платнику податку касових чеків, що містять суму поставлених товарів/послуг, загальну суму нарахованого податку (з визначенням фіскального та податкового номерів постачальника).

Порядок заповнення податкової накладної затверджено наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 N 1307, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за N 137/28267.

У податковій накладній, яка складається за щоденними підсумками операцій у разі здійснення поставки товарів/послуг за готівку кінцевому споживачеві (який не є платником ПДВ), суми розрахунків за касовими чеками, надрукованими протягом дня, та суми ПДВ за такими розрахунками зазначаються загальною сумою, що відповідає фактичній сумі виторгу та сумі ПДВ, яка відображена у Z-звіті.

У разі якщо до Z-звіту включено суму поставки платнику ПДВ та на таку операцію було складено окрему податкову накладну, то така сума поставки, і відповідно сума ПДВ, до зведеної податкової накладної, складеної за щоденними підсумками операцій, не включається.

Платник податку, який здійснює операції з постачання товарів кінцевому споживачеві з використанням двох і більше касових апаратів, у тому числі через свої філії та/або структурні підрозділи, яким делегується право виписки податкових накладних, на власний розсуд може прийняти рішення щодо складання податкових накладних за такими операціями, а саме:

  • складати окрему податкову накладну за щоденними підсумками операцій з постачання товарів, здійснених через окремий касовий апарат, в якій обсяг постачання та сума ПДВ повинні відповідати фактичній сумі виторгу та сумі ПДВ, яка відображена у Z-звіті такого касового апарату;
  • складати одну податкову накладну за щоденними підсумками операцій з постачання товарів, здійснених через усі касові апарати платника (в тому числі через ті, що знаходяться в філіях чи структурних підрозділах). При цьому, обсяг постачання та сума ПДВ, зазначені в такій податковій накладній, повинні відповідати загальній сумі виторгу та сумі ПДВ, яка відображена у Z-звітах всіх касових апаратів підприємства.

У разі якщо платник ПДВ, до складу якого входять філії та/або структурні підрозділи, не делегував їм право виписки податкових накладних, та при цьому, такі філії та/або структурні підрозділи здійснюють операції з використанням касових апаратів, то податкова накладна повинна виписуватися за щоденними підсумками операцій до кожного касового апарата окремо. При цьому, такі податкові накладні виписуються від імені платника податку (головного підприємства).

Слід зазначити, що згідно із статтею 52 Кодексу за зверненням платників податків контролюючі органи надають безоплатно консультації з питань практичного використання окремих норм податкового законодавства. Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

Вищевикладена відповідь на Ваш лист діє до внесення змін до статей Кодексу, на які йде посилання.

Заступник начальника О. І. Марухленко