Суть звітів та хто їх подає?
Наказ Мінфіну від 18.06.2024 р. № 296 – це основний нормативний документ, що регулює порядок подання та заповнення цих двох звітів. Він набирає чинності з 01.10.2024р. Звіт 1-ВП має назву «Звіт про обсяги виробництва та обігу (у тому числі імпорту та експорту) спирту (у тому числі біоетанолу), спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах», а звіт 1-ОП «Звіт про обсяги обігу (у тому числі імпорту та експорту) спирту (у тому числі біоетанолу), спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах». Дані звіти подають суб’єкти господарювання, які мають ліцензію на виробництво або оптовий продаж підакцизних товарів (алкогольних напоїв та тютюнових виробів). Звіт 1-ВП подається щомісяця, не пізніше 10 числа місяця, наступного за звітним. Або ж не пізніше 1 лютого, якщо ліцензія починає діяти з 1 січня 2026 року за 2026 рік. Звіт 1-ОП подається щомісяця, не пізніше 10 числа місяця, наступного за звітним — починаючи з жовтня 2024 року за вересень 2024 рік (ст. 16 Закону № 481). Важливим є те, що платники податку мають право подавати уточнюючу інформацію, у разі допущення помилки. Ті суб’єкти господарювання, що подають звіт щомісяця можуть виправити помилки до кінця місяця, наступного за звітним, у якому допущено помилку. Малі виробники підакцизних товарів, які подають звіт щороку, можуть виправити помилки до кінця кварталу, наступного за звітним роком. У жовтні 2024 року потрібно подавати звіти за вересень вже за оновленою формою.
Основні моменти заповнення звіту 1-ОП
Важливим моментом є те, що потрібно вказувати відразу дві одиниці вимірювання (дал і дал б. с.). Вони мають бути вказані окремими рядками. У першому розділі потрібно вказувати усі залишки товарів (а не лише оптові) і не вказувати залишки, які передаються у власну мережу. Якщо є імпорт або експорт продукції, то такий рух слід зазначати з видом митного режиму. Індивідуальний номер місця здійснення діяльності потрібно вказувати в графі 1 розділу ІV. Такий номер можна взяти в Єдиному державному реєстрі місць зберігання та його місцезнаходження.
Основні моменти заповнення звіту 1-ВПДані про продукцію, що використовується в якості сировини, зазначається за допомогою кодів, затверджених наказом № 296 від 18.06.2024 та регулюються та регулюється Законом № 3817. Якщо такі коди не зазначені в законі та не регулюються то у звітах вони не відображаються. Якщо виробник підакцизних товарів займається оптовою торгівлею продукції, яку сам не виготовляє, то у розділі 1 зазначається інформація про надходження, виробництво та обіг виготовленої продукції. В розділі 2 про обсяг продукції, отриманої від інших суб’єктів господарювання. Основні відповіді на питання зазначені в розділах І, ІІ, ІІІ та IV Наказу № 296. Електронні форми звітів № 1-ВП (ідентифікатор форми – J/F0206409) та № 1-ОП (J/F0206509) зручно заповнювати і подавати звіти в електронній формі.