Згідно з п.п. “Б” п. 200.4 ПКУ бюджетне відшкодування ПДВ може бути зараховано в рахунок сплати грошових зобов’язань або погашення податкового боргу даного платника податків за іншими платежами, які сплачуються до державного бюджету.

Однак, відповідно до ст. 29 гл. 5 р. II, ст.ст. 63, 64, 66 і 69 гол. 11 розд. III Бюджетного кодексу України деякі загальнодержавні платежі, такі як податок на прибуток підприємств, податок на доходи фізичних осіб і т.д., розподіляються в різних пропорціях до державного та місцевого бюджетів.

Мінфін в листі від 21.04.2017 р № 35130-12-10/11072 відповідає на питання ДФС, викладений в листі від 21.03.2017 р № 882/4/99-99-12-03-02-13 про можливість зарахування сум бюджетного відшкодування ПДВ в рахунок сплати грошових зобов’язань або погашення податкового боргу по платежах, що почали надходити розподіляються в пропорції як до державного, так і до місцевого бюджетів.

На думку Мінфіну зарахування сум бюджетного відшкодування ПДВ в рахунок сплати грошових зобов’язань або погашення податкового боргу по платежах, що почали надходити розподіляються в пропорції як до державного, так і до місцевих бюджетів, положеннями ПКУ не передбачено.

Відзначимо, що така позиція повністю збігається з думкою ДФС, що нормами ПКУ передбачено право на зарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість тільки на оплату грошових зобов’язань або погашення податкового боргу по платежах, які повністю оплачуються в державний бюджет, тому за заявами платників податків здійснюється зарахування сум бюджетного відшкодування ПДВ в рахунок сплати грошових зобов’язань або погашення податкового боргу тільки за платежами, які сплачують повністю в державний бюджет (акцизний податок, рентна плата, ПДВ та ін.).

Таким чином, врахувати за рахунок бюджетного відшкодування ПДВ частина податку на прибуток, що сплачується до державного бюджету, не можна.

Лист Міністерства фінансів України від 21.04.2017 р. № 35130-12-10/11072

Міністерство фінансів України розглянуло лист Державної фіскальної служби України від 21.03.2017 р. № 882/4/99-99-12-03-02-13 щодо можливості зарахування сум бюджетного відшкодування ПДВ у рахунок сплати грошових зобов’язань або погашення податкового боргу з платежів, надходження яких розподіляються у пропорціях як до державного, так і до місцевих бюджетів, та повідомляє.

Одночасно зазначаємо, що відповідно до підпункту “б” пункту 200.4 статті 200 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) передбачена можливість здійснення бюджетного відшкодування податку на додану вартість за заявою платника у рахунок сплати грошових зобов’язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету.

Крім цього, згідно з підпунктом “в” пункту 87.1 статті 87 Кодексу суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість (на підставі відповідної заяви платника) включено до переліку джерел сплати грошових зобов’язань або погашення податкового боргу платника податків до Державного бюджету України.

Зарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість у рахунок сплати грошових зобов’язань або погашення податкового боргу з платежів, надходження яких розподіляються у пропорціях як до державного, так і до місцевих бюджетів, положеннями Кодексу не передбачено.

Державний секретар Є. Капінус

Лист Державної фіскальної служби України від 21.03.2017 р. № 882/4/99-99-12-03-02-13

Статтею 200 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) передбачено, що бюджетне відшкодування податку на додану вартість може бути зараховане у рахунок сплати грошових зобов’язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету.

Відповідно до підпункту “в” пункту 87.1 статті 87 Кодексу сплата грошових зобов’язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу, зокрема, може бути здійснена за рахунок суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість (на підставі відповідної заяви платника) до Державного бюджету України.

Тобто нормами Кодексу передбачено право на зарахування сум бюджетного відшкодування з податку на додану вартість лише на сплату грошових зобов’язань або погашення податкового боргу з платежів, які повністю сплачуються до державного бюджету.

Водночас протягом останніх років з метою децентралізації та забезпечення наповнення місцевих бюджетів Верховною Радою України внесено низку змін щодо розподілу надходжень платежів, які раніше сплачувалися до державного бюджету, між різними бюджетами.

Так, на сьогодні відповідно до чинного Бюджетного кодексу України (далі – Бюджетний кодекс) загальнодержавні платежі, такі як податок на прибуток підприємств, податок на доходи фізичних осіб тощо (стаття 29 глави 5 розділу II, статті 63, 64, 66 та 69 глави 11 розділу III Бюджетного кодексу), розподіляються в різних пропорціях до державного та місцевого бюджетів.

На сьогодні органи ДФС, керуючись нормами податкового та бюджетного законодавства, за заявами платників податків здійснюють зарахування сум бюджетного відшкодування ПДВ у рахунок сплати грошових зобов’язань або погашення податкового боргу лише з платежів, які сплачують повністю до державного бюджету (акцизний податок, рентна плата, ПДВ тощо).

Враховуючи викладене, ДФС просить повідомити позицію Міністерства фінансів України щодо можливості зарахування сум бюджетного відшкодування ПДВ у рахунок сплати грошових зобов’язань або погашення податкового боргу з платежів, надходження яких розподіляються у пропорціях як до державного, так і до місцевого бюджету.

В. о. Голови М. Продан

Інформацію надано електронним журналом “Аверс-Бухгалтерія”.