Працевлаштування осіб з інвалідністю

Що таке квоти по інвалідності та хто повинен їх дотримуватись?

З 1 листопада 2022 року суб’єкти господарювання повинні звітувати про кількість найманих працівників з інвалідністю. Проте лише в певних випадках. Це залежить від кількості найманих працівників. Якщо в роботодавця кількість робітників більше 8, то в нього виникає обов’язок працевлаштувати одну особу з інвалідністю. Що більша кількість робочих, то більшу кількість людей з інвалідністю потрібно працевлаштувати. Вона розраховується за коефіцієнтом. Отже, норматив такий:

Норматив з працевлаштування осіб з інвалідністю
Середньооблікова кількість штатних працівниківКількість робочих місць, які мали бути створені для осіб з інвалідністю
8-251 місце
≥254%

Важливим моментом є те, що не у всіх  випадках найманий працівник з інвалідністю підпадає під виконання квоти. Наприклад, якщо робітник є сумісником, то це не буде зараховано в виконання норми. Але підходять інваліди пенсійного віку, проте, якщо вони працевлаштовані в роботодавця за основним місцем роботи. Можна також приймати осіб на неповний робочий день (наприклад на 0,5 ставок або 0,25). Важливо ознайомитись з листом Фонду соцзахисту інвалідів від 08.08.2007 № 1/8-81. Ще один нормативно-правовий акт, який регулює це питання – це Інструкція зі статистики кількості працівників, затверджену наказом Держстату від 28.09.2005 № 286.

Як правильно розрахувати квоту?

Пункт 3.2 Інструкції №286 описує, як правильно розрахувати середньооблікову кількість штатних працівників. Для цього потрібно загальну суму працівників за рік розділити на 12 місяців (якщо підприємство працювало цілий рік). За допомогою даної формули розраховуємо середньооблікову кількість працівників і, якщо вона більше 8 осіб, то суб’єкт господарювання повинен працевлаштувати одну особу з інвалідністю і подати звіт про виконану норму. В деяких випадках знайти такого працівника складно, в цьому випадку може допомогти центр зайнятості. До нього потрібно подати запит про необхідність в такому робітнику і центр зайнятості допоможе в пошуку. Важливим моментом є також те, що, можливо, підприємству потрібно буде створити нове робоче місце для такого робітника. Можливо оснастити його під осіб з особливими можливостями.

Нормативно-правова відповідальність

Зрозуміло, що порушення законодавства призводить до штрафних санкцій. Якщо на підприємстві середньооблікова кількість працівників від 8 до 14 і немає працевлаштованого інваліда, то розмір адміністративно-господарських санкцій дорівнює половині середньорічної зарплати працівника в цій фірмі. Якщо порушення норми відбулось, коли середньооблікова кількість працівників більше 25 осіб, то штрафна санкція більша і дорівнює розміру середньої річної заробітної плати працівника за кожного не працевлаштованого інваліда (ч. 1 ст. 20 Закону № 875). Кожного року до 10 березня штрафну санкцію розраховує Фонд інвалідів та надсилає дані до Пенсійного фонду. Той, в свою чергу, надсилає дані в особистий кабінет платника податків на сайті Пенсійного фонду. Штраф потрібно сплатити до 15 квітня і за порушення строку сплати нараховується пеня в розмірі 120% облікової ставки НБУ за кожен день протермінування.

Останні новини

Акція від “СОТА Каса” — “Час вигідних покупок”: річна ліцензія на ПРРО за 490 гривень

Акція від “СОТА Каса” — “Час вигідних покупок”: річна ліцензія на ПРРО за 490 гривень

Новий осінній сезон вже розпочався, а це означає, що настав час досягати ще більших успіхів у роботі, відкривати для себе новинки, розвивати свій бізнес, надихатися і надихати! Хочемо, аби зі стартом осені ви обирали для свого підприємства лише найкращі вебрішення й...

Спробуй, порівняй, вибирай: три місяці безкоштовного користування ПРРО Cashalot 

Спробуй, порівняй, вибирай: три місяці безкоштовного користування ПРРО Cashalot 

З 1 серпня стартує спеціальна пропозиція на ПРРО Cashalot — “Спробуй порівняй, вибирай”. Усі нові користувачі програмної каси Cashalot отримують можливість безкоштовно отримати доступ до ПРРО Cashalot на три місяці і на власному досвіді переконатись у перевагах роботи...